Niegdyś fotografią zajmowali się jedynie profesjonaliści. Jednak w miarę upływu lat, stała się ona bardziej dostępna. Wszyscy mamy w kieszeni smartfony, które potrafią robić imponujące zdjęcia, ale na rynku nadal królują aparaty systemowe – pełnoklatkowe bezlusterkowce i lustrzanki, które od lat stanowią podstawowy wybór dla profesjonalistów. Często pojawia się pytanie: co lepiej wybrać – smartfon czy aparat systemowy i jak robić nimi piękne zdjęcia? Jako profesjonalny fotograf korzystam oczywiście z aparatów systemowych, jednak od wielu lat szerzę ideę, że najlepszy aparat to ten, który mamy zawsze przy sobie, czyli smartfon. Dzisiaj podzielę się z Wami moją opinią na temat obu rozwiązań.
Postęp technologiczny sprawił, że smartfony z roku na rok stają się coraz lepsze pod względem jakości zdjęć. Nowoczesne modele oferują nie tylko wysoką rozdzielczość, ale także zaawansowane funkcje, jak tryb nocny, HDR, zoom optyczny, a nawet sztuczną inteligencję, która automatycznie poprawia fotografie.
Zalety robienia zdjęć smartfonem
Fotografia oraz video są również dziś nieodzownym elementem prowadzenia biznesu. Firmy na bieżąco udostępniają zdjęcia swoich produktów i usług, ale także pokazują, jak wygląda życie marki „od kuchni”. Aby wykonać takie materiały, znacznie łatwiej jest wyposażyć pracowników w smartfony i przeszkolić z ich obsługi aniżeli zatrudniać profesjonalnego fotografa. Jest to rozwiązanie bardziej efektywne ekonomiczne, ale również pozwala na prowadzenie działań na bieżąco. Sam często prowadzę warsztaty dla różnych marek i widzę, jak wiele można osiągnąć znając możliwości wykorzystania smartfona w firmie – w każdej branży.
Zapoznaj się z ofertą prowadzenia moich warsztatów fotografii mobilnej – kliknij tutaj.
Jednak smartfony, mimo ogromnych postępów, nadal stanowią w profesjonalnej fotografii rolę wspierającą. Pierwsze skrzypce stale gra aparat systemowy.
Aparaty systemowe, takie jak lustrzanki czy bezlusterkowce, to sprzęt dla tych, którzy stawiają na najwyższą jakość zdjęć i pełną kontrolę nad procesem fotografowania. Duża matryca, możliwość wymiany obiektywów i zaawansowane funkcje sprawiają, że to wybór numer jeden dla profesjonalistów.
Zalety aparatu systemowego:
Minusem jest jednak to, że aparaty systemowe są większe, cięższe i wymagają większego zaangażowania podczas pracy. To sprzęt, który trzeba odpowiednio skonfigurować, a jego transportowanie wymaga plecaka lub torby.
Zawsze powtarzam, że najlepszy aparat to ten, który masz zawsze przy sobie. Zatem jeśli zaczynasz swoją przygodę z fotografią, zachęcam Cię do tego, żeby w pełni poznać potencjał swojego smartfona. Jeśli zaś poczujesz, że jest to już dla Twojej twórczości niewystarczające, to może być moment na zmianę sprzętu 🙂
Polub mój profil na FB lub IG, żeby zobaczyć więcej inspiracji dotyczących fotografii.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak robić piękne zdjęcia ze smartfona w podróży (i nie tylko), zachęcam Cię do przeczytania ebooka „Smartfon w podróży” – kliknij tutaj i dowiedz się więcej. Dodatkowo do końca września dla wszystkich osób, które zakupią ebooka rabat -15% na wszystkie akcesoria marki JOBY.
Do oderwania!
Fotografia to mój sposób na życie i największa pasja. Przywożę piękne zdjęcia z podróży, dalekich i bliskich. Na co dzień towarzyszy mi fotografia ślubna, reportażowa i komercyjna. Charakter i klimat zdjęć idą w parze z moją osobowością. Dobry fotograf umie patrzeć na świat i dostrzegać piękno tam, gdzie pozornie go nie widać, a z połączenia pasji, wiedzy i wrażliwości powstają najlepsze zdjęcia.